تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

رنگ درمانی در سیره نبوی

   

  سید ناصر لطفی فاطمی*، مریم شقایی*، رقیه زرتشت*، امیر امامی زیدی*

  رنگ درمانی یا درمان دردها با رنگ مقوله ای است که امروزه در تقسیم بندی درمانهای مکمل قرار میگیرد. نور سفید آمیزه ای از هفت طیف نوری است که هر کدام از انها سرعت فرکانس و پتانسیل انرژی خود را دارا هستند . این همان مسئله ای است که اساس درمان بیماریها و تاثیر گذاری امواج نورانی را بر سلولهای بدن تشکیل میدهد هر آنچه که در اطراف بدن وجود دارد ، از ارتعاشات مختلفی برخوردار است. به عبارت دیگر عناصر تشکیل دهنده جهان هستی همان ارتعاش یا حرکت الکترونها و پروتونها و دیگر ذرات بنیادی اتمها است.  از این رو خود بدن انسان به عنوان یک میدان انرژی که با میدانهای انرژی اطراف خود در تعامل است ،در نظر گرفته میشود. این میدان انرژی بصورت مدام با میدانهای انرژی گرمایی ، شیمیایی، الکتریکی ، مغناطیسی و... در حال تاثیر و تاثر است . همین میدان انرژی بدن است که در زمان بیماری از حالت نظم و تعادل خود خارج میگردد . برای گرداندن این ارتعاشات به وضعیت طبیعی میتوان از انرژی محیطی بهره جست.دیر زمانی است که بشر از تاثیر رنگها بر حالات روحی و روانی خود آگاه است. نفوذ رنگ‌‌ها و اثرگذاری آن‌ها را در بدن انسان به طرق گوناگون ثابت كرده‌اند.

   پژوهش‌های متعدد درباره علل ترجیح رنگی بر رنگی دیگر، آثار رنگ‌ها بر ذهن آدمی، بر رفتار آدمی، بر حس تعادل فكری و جسمی، در تولید شادمانی یا افسردگی، در تولید آرامش یا بی قراری در جریان بوده‌اند و آثار رنگ‌ها را در زندگی وسلامت انسان نشان داده‌اند.

  موضوعی که در طب اسلامی مسبوق به سابقه است و ائمه علیهم السلام خواص متعددی را برای رنگها ذکر کرده اند . رنگ لباس، رنگ غذا ، رنگ کفش، رنگ مناظر طبیعت و ... از جمله مواردی است که در طب اسلامی به آنها توجه خاص شده است. در طب اسلامی نیز اعتقاد بر این است که هر یک از رنگ‌ها با سلامتی فرد ارتباط دارد.

   

  *دانشجو دکتری تخصصی پرستاری – دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  Lotfifn1@mums.ac.ir


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : انرژی ,اسلامی ,رنگ‌ها ,انسان ,تاثیر ,میدان ,میدان انرژی ,آثار رنگ‌ها ,میدانهای انرژی ,
  رنگ درمانی در سیره نبوی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر