تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

آسيب شناسي تشکلهای طب اسلامی در ایران

  سید ناصر لطفی فاطمی

  * دانشجوی دکتری تخصصی آموزش پرستاری – دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  از دهه هفتاد شمسی سازمانهاي متعدد مردم نهاد با هدف ارتقاء جایگاه طب سنتی اسلامی، بسط و توسعه سطح علمی پزشکان و پیراپزشکان درزمینه گنجینه طب اسلامی بصورت  خودجوش در جهت خدمات صنفی به مشتاقان طب اسلامی شروع به فعاليت نمودند. اما این تشکلها در ايران به دليل نوپايي خود دچار مسائل و مشكلاتي گردیدند . اگر چه در نگاه اول ، همواره بحث هايي چون « كمبود اعتبار و مسائل و مشكلات مالي و عدم همکاری سازمانهای دولتی » به عنوان نقطه سنگين موانع موجود در راه فعاليت اين سازمان ها خودنمايي كرده است . اما به نظر مي رسد مهمترين مسائل پيش روي آنها مربوط به مشكلات درون خود موسسات مي باشد . مشكلاتي كه با توجه به ساختار این سازمانها طبيعي هم بود. ولي مي توان با به كارگيري راهبرد هاي مناسب و اثر گذار براي غلبه بر آنان ، موجبات كارآيي هر چه بيشتر این طب را فراهم نمود و آسيبها را شناسايي و آنها را مرتفع كرد تا زمينه هاي رشد و شكوفايي طب اسلامی- ایرانی را نظاره گر باشيم.

  بسیاری از موسسات طب اسلامی پس از مدتی فعالیت آرام آرام از بستر اهداف تعیین شده در اساسنامه های خویش فاصله گرفتند و به حوزه هاي ديگر براي ادامه ي كار روي آورند. شايد بتوان مهمترين نقطه ي ضعف اين شكل از عملكرد را سردرگمي اعضاء ، عدم ضابطه در فعاليتهاي داخلي و همچنين كاهش اعتبار طب اسلامی نزد ناظران ملي و بين المللي دانست. بنابراين به نظر مي رسد فعالين موسسات طب اسلامی بايد راهكارهايي بينديشند تا هدف اساسي  را كه ضامن شكل گيري آن بوده فراموش نكنند و تمركز آنها روي نقطه هدف اوليه باشد .

  اکثریت این تشکلها بر خلاف داعيه ي اوليه خود یعنی« خودجوش بودن » درگير اراده هاي سياسي و سازمانهاي مرتبط مي شوند و اين آسيب مهمي است كه به طور نامحسوس و ناپيدا بر اهداف و عملكرد این موسسات اثر منفي مي گذارد . وجود درگیری های قدیمی اساتید چه در داخل  و چه در خارج موسسات ، این موسسات را به بهانه ای برای تصفیه حساب های شخصی تبدیل کرده است. در حالیکه بسیاری از موسسات به طبابت تجاری پزشکی مدرن معترض هستند، اما  بسیاری ازاعضای آنها حتی در شکل ظاهری خود نیز از همان مکانیسم پیروی میکنند که سالها است عدم مقبولیت ان در نزد مردم مشخص گردیده است.  

  فقدان عملكرد حرفه اي یکی دیگر از آسیبهای این تشکلها است. حتي اگر يك موسسه طب اسلامی مردم نهاد را تنها کسانی اداره مي كنند كه هيچگونه چشم داشت مالي ندارند و بودجه آن نيز بسيار ناچيز ویا از طریق تشکلهای مذهبی و خیریه تامین میشود ، این موسسه مي بايست تا حد امكان ، به صورت حرفه اي عمل كند . متأسفانه موسسات طب اسلامی به دليل غافل ماندن از موارد فوق لطمه اي جدي بر پرستيژ خود نزد اهالی فن وارد آورده اند .

  استفاده نكردن از مزاياي شبكه ارتباطي برخي از موسسات به علت تلاش بيش از اندازه براي مخفي نگهداشتن تجربیات ، تك رو عمل كردن و اعتماد نكردن به ساير همكاران و هم صنفي هاي خويش ، تشکل را به صورتي طبيعي از مزاياي ايجاد يك شبكه ارتباطي محروم مي سازند .  در صورتي كه ايجاد و بالابردن اتحادهاي منسجم با سايرموسسات طب اسلامی و يا افراد و گروههايي كه مي توانند سازمان را براي رسيدن به اهدافش ياري رسانند ، گامي مهم براي تحقق هر چه بهتر اهداف اوليه ي موسسه خواهد بود .يك موسسه طب اسلامی علیرغم بهره مندی از منابع اندك با استفاده از شبكه ي ارتباطي با ساير موسسات همکارو با عضويت در يك شبكه تخصصي طب اسلامی مي تواند در مدت زمان كوتاهي به منبع مفيدي از لحاظ اطلاعات علمي بدل گردد و اين اطلاعات را در اختيار كساني قرار دهد كه براي گسترش طب اسلامی به آن نياز دارند. بنابراين حركت بسوي ايجاد شبكه هاي ارتباطي با سایر موسسات فعال در زمینه طب اسلامی و حتی موسسات فعال در سایر روشهای طب مکمل  بويژه به صورت موضوعي و تخصصي مي تواند گامي مؤثر در جهت حركت بسوي گسترش  روشهای متنوع طب سنتی باشد . هیچ کدام از این موسسات نه در داخل کشور و نه در خارج از کشور نتوانسته اند این شبکه ارتباطی را ایجاد کنند. البته در این بین نباید از کارشکنی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراموش کرد. وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی به دلیل در اختیار گرفتن انحصاری آموزش در هر زمینه ای که به علوم پزشکی ارتباط دارد  و بی اعتبار خواندن دوره های آموزشی یا سمینارهای برگزار شده از سوی موسسات، هم موسسات را دررسیدن به اهداف خود دچار مشکل کرده است و هم فراگیران و مشتاقان طب سنتی  را دچار سردرگمی کرده است. در حالی که وزارت بهداشت و درمان میتوانست با تفویض بخشی از اختیارات خود به این موسسات ضمن حضور قدرتمند به عنوان یک ناظر بر عملکرد حرفه ای آنها کنترل داشته باشد و فراغ خاطر بیشتری برای برنامه ریزی کلان و بین المللی خود پیدا کند. نداشتن نگاه خصمانه نسبت به این موسسات میتوانست در موقعیتهای زمانی خاص با ابتکار و خلاقیت، روحی تازه در کالبد طب سنتی ایجاد کند.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : موسسات ,اسلامی ,پزشکی ,شبكه ,اهداف ,موسسه ,آموزش پزشکی ,وزارت بهداشت ,موسسات فعال ,حركت بسوي ,مردم نهاد ,
  آسيب شناسي تشکلهای طب اسلامی در ایران

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر